52: Jak biznes może czynić dobro?

1:50:20
 
Delen
 

Manage episode 304598279 series 2909202
Van Lidia Krawczyk, ontdekt door Player FM en onze gemeenschap - copyright toebehorend aan de uitgever, niet aan Player FM. Audio wordt direct van hun servers gestreamd. Klik de abonneren-knop aan om updates op Player FM te volgen of plak de feed URL op andere podcast apps.
Dobrosława Gogłoza, mój gość dzisiejszego odcinka podcastu jest współzałożycielką i dyrektorem strategii All Hands Agency, której celem jest wspieranie (strategicznie i marketingowo) biznesów czyniących dobro. Wcześniej była przez 8 lat prezeską organizacji non-profit Otwarte Klatki, która działa na rzecz poprawy bytu zwierząt hodowlanych.
Rozmawiałyśmy między innymi o tym:
* Co to jest właściwie zrównoważony rozwój?
* Czy można być aktywistą w biznesie?
* Dlaczego Dobrusia przeszła z organizacji non-profit do działalności biznesowej?
* Czy biznes może być w ogóle etyczny i jakie są granice?
* O polityce - czy w Polsce można głosować za klimatem i zrównoważonym rozwojem i jak?
* O efektywnym altruizmie - co może zrobić właściciel małego biznesu, aby wesprzeć efektywnie dobre inicjatywy?
* O efektywnych organizacjach non-profit i przykładach polskich firm, które działają w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Linki do tego odcinka:
- All Hands Agency https://allhands.agency/
- Dobrusia na LinkedIn https://www.linkedin.com/in/dgogloza/
Organizacje non-profit wymienione w podcaście:
- Otwarte Klatki https://www.otwarteklatki.pl/, część Anima International https://animainternational.org/
- Animal Charity Evaluators https://animalcharityevaluators.org/charity-reviews/all-charity-reviews - organizacja oceniająca efektywność organizacji związanych z dobrostanem zwierząt na polu międzynarodowym
- Fundacja Alberta Schweizera w Polsce, jedna z najbardziej efektywnych, ale działających poza szerokimi mediami https://albertschweitzerfoundation.org/about-us/team/team-poland
https://proveg.com/pl/ - organizacja promująca dietę roślinną
- Humane Society International - https://www.hsi.org/humane-society-international/?lang=pl - organizacja na rzecz ochrony zwierząt
Firmy działające w obszarze zrównoważonego rozwoju / produktów roślinnych wymienione w podcaście:
- Bezmięsny https://www.bezmiesnymiesny.pl/ / Plenty Reasons https://www.plentyreasons.com/
- Wege Siostry - alternatywy dla masła i sera https://www.wegesiostry.pl/ Na Instagramie: https://www.instagram.com/wegesiostryseryweganskie/
- Dobra Kaloria https://dobrakaloria.pl/
- Polsoja https://www.polsoja.pl/
- Bobowina (z wątróbkami roślinnymi, które je mąż Dobrusi) https://bobowina.pl/
- Soligrano https://soligrano.pl/
- Roślinna Magda - jogurty roślinne https://magdaroslinna.pl/ Na Instagramie: https://www.instagram.com/planton_roslinny/
- Holenderska marka kupiona przez Albert Heijn: https://www.devegetarischeslager.nl/
- Samo dobro założone przez Joannę Piotrowską / Feminotekę: https://samodobro.pl/
Wegańska restauracja w Warszawie, która rozpoczęła w czasie pandemii z dowozem do domu: https://www.instagram.com/peaches_gastrogirls/
Książka polecana przez Dobrusię:
- Świadomy kapitalizm - John Mackey https://www.taniaksiazka.pl/swiadomy-kapitalizm-to-sie-oplaca-john-mackey-p-902957.html

55 afleveringen